[Overview] [Presentations] [Workshops] [Art Events]
Art Exhibition
- Adriano Abbado — ISOLE
- Yoshiyuki Abe — Mathscene 904 and 906
- Peter d’Agostino — In the Well
- Doug Back — Jacob Wrestling
- Rodrigo Bastos de Toledo — Logod
- Simon Biggs — The Temptation of Saint Anthony
- Jacques Charbonneau, Sylvie Readman, Marvin Gasoi, Philippe Boissonnet & George Muhleck — group exhibit Centre Copie Art
- Mohammed Aziz Chafchaouni — Images made at ACCAD
- Char Davies — Vessel, Blooming and Leaf (Interior Bodies)
- Hans Dehlinger — Cube 4
- Joseph DeLappe — Victimless and Hands Above
- Arthur Elsenaar — Leaves
- James Faure Walker — Bloomsbury and Dawn
- Carol Flax — TTL SR 27
- Martijn Hage — Afraid of Birds
- Lane Hall — Moloch
- Jean-Pierre Hebert — # 174
- Mike King — # 2
- William Latham — A Sequence of the Evolution of Form and Mutator
- Delle Maxwell — Reflections
- Milton Montenegro — Processed Images
- Nancy Paterson — Hair Salon TV
- Simon Penny — Ceci n’est pas un Oiseau
- Vigore Piume — Rito 1.2
- David Rokeby — Very Nervous System
- Cynthia Beth Rubin — Gothic Arch
- Kazuya Sakai — Sky 15C
- John Sherman — Work of John Sherman
- Kenneth Snelson — ‘Pole Scape’ and ‘Portrait of an Atom‘
- Nicole Stenger — Popureve
- Anna Ursyn — Computer Generated Plots
- Peter Vogel — Interactive Sound Sculptures
- Linda Wallace — Region
- John Whitney Sr — Stills from recent compositions
- Apostolis Zolotakis — Letter Studies
- Akademie voor Industriële Vormgeving Eindhoven — Graduation Work
Selections Ars Electronica and INA
- Christine Schöpf & I. Gerard (curators) — Selections Ars Electronica and INA
Interactions
Associated Event, Rijksmuseum Twenthe, Enschede, 18 november – 9 december 1990
Interactive works by:
- Peter d’Agostino (USA)
- Simon Biggs (England)
- Lynn Hershman (USA)
- Felix Hess (Netherlands)
- Fred Kolman (Netherlands)
- Thorbjorn Lausten (Denmark)
- Peter Vogel (BRD)
Concerts and Performances
Performances
- Stelarc — Event for Amplified Body, Automatic Arm & Third Arm
- Adriano Abbado — Clouds
- Ernest Edmonds — Video Construct
- Tim Gruchy — Glitsch
- Malin Larsson, Zbigniew Karkowski & Ulf Bilting — For me & My Gods
Concerts
- Julius Ament & Students Groningen Music Conservatory — Concert for Computer Orchestra Concert for Ten Computers
- Michael McNabb — Galilei (a work in progress)
- Zack Settel — Eshroade Piepel
- Stephen Pope — KOMBINATION XI
- Faculty & Students Groningen Music Conservatory — ECO’S Electronic Music Lunch
Electronic Theatre
(including other SISEA screenings)
- Peter Sweenen & SCAN students — SISEA Animated Intro
- John Whitney Sr. — Arabesque
- Daniel Langois, Georges Mauro & Char Davies — Faux Pas
- Paul Bloemers — Oren van je Kop
- Joan Staveley — Broken Heart
- Dean Winkler & Maureen Nappi — Continuum 1: Initiation
- Michael Girard & Susan Amkraut — Eurhythmy
- Jon McCormack — E.N.S.
- John Donkin — Trash
- Edward Zajec — Composition in Red and Green
- Gregory MacNicol — Attack of the flying logos
- John Chadwick & Don Stredney — Sity Savvy
- Isabelle Lebois — Good Morning
- Robin Noorda — Morphosis Showreel
- De Beeldenstorm — Station Call and Educating Peter (excerpt)
- Eihachiro Nakamae — A Passing Shower
- William Latham — The Evolution of Form
- Karl Sims — Particle Dreams
- Karl Sims — Panspermia
- Machteld Schmidt — The Promiscuity of Time: Time as Centrifuge
- Apple Advanced Technology Group — SIGGRAPH 1990 Reel
- Industrial Light & Magic — Computer Generated SFX
- Donna Cox/NCSA — Scientific Visualisations and Venus & Milo
- Troy Innocent & Dale Nason — Cyber Dada Manifesto
- Yair Winkler — CTRL Q
- Ohio State University — Demo Students Work
- Freark Broersma — Joram
- Tom Hutchinson & William Sadler — MetaFable
- John Lasseter/Pixar — Luxo Jr, Reds Dream, Knick Knack and commercials
- Yoichiro Kawaguchi — Flora
- Michael Sciulli — Quest, a long ray’s journey into light and Fair Play
- Berry Benoit — Humus (in stereo projection)
- Paul Battem — Digima Showreel 1990
- Bill Evans — Marian Vectors
- Robert Lurye — Dirty Power
- Simon Biggs –– A New Life
- Christine Schöpf & I. Gerard — Selections Ars Electronica and INA
- SCAN — Student Work
- Cindy Vermeulen — Graduation Animations
General Events
- Tschumi Video Pavilion Screenings
- Cindy Vermeulen & Susan Amkraut — Two Bit Art Contest
- Stelarc — Try Out Performance at the Tschumi Video Pavilion
- Public Lectures (see the SISEA Presentations page)
- OOG TV — SISEA Documentary
- Rabotnik TV — Stelarc at SISEA