[ISEA2016] Committtees: International Programme Committee

Committtees

  • Espen Aarseth, IT University of Copenhagen
  • Thomas Apperley, UNSW Australia
  • Jonne Arjoranta, University of Jyväskylä
  • Josef Bares
  • Janet Bellotto, Zayed University
  • Nicolas Bencherki, University at Albany, SUNY
  • Tim Boykett, Time’s Up & Johannes Kepler University
  • Jonah Brucker-Cohen, Lehman College / CUNY
  • Jon Cates, School of the Art Institute of Chicago
  • John Cayley, Brown University
  • Daniel Cermak-Sassenrath, IT University of Copenhagen
  • Amy K.S. Chan, Hong Kong Shue Yan University
  • Chloe Cheuk Sze Wing
  • Wai Ching Chung, Academy of Visual Arts, HKBU
  • Kathy Cleland, University of Sydney
  • Ian Clothier, Artist, Intercreate
  • Andres Colubri, Processing Foundation
  • Patrick John Coppock, Dept. of Communication & Economics, University of Modena & Reffio
    Emilia
  • Manuela de Barros, University Paris 8
  • Marco De Mutiis, Fotomuseum Winterthur
  • Stephanie DeBoer, The Media School, Indiana University
  • Melissa dela Merced, University of the Philippines Diliman Film Institute
  • Sebastian Deterding, University of York
  • Heather Dewey-Hagborg, School of the Art Institute of Chicago
  • Teresa Dillon, Independent Artist, Fellow UdK & TU Berlin
  • Angela Ferraiolo
  • Sonia Fizek, Independent
  • Charlotte Frost, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Sue Gollifer, ISEA International HQ
  • Lindsay Grace, American University Game Lab
  • Helen Grace, Chinese University of Hong Kong
  • Stefano Gualeni, Institute of Digital Games, University of Malta
  • Ian Hatcher
  • Tim Hecker
  • Yue-Jin Ho, The Open University of Hong Kong
  • Olaf Hochherz, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Ingrid Hoelzl, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Brian House
  • Daniel Howe
  • Jason Huff
  • Nevena Ivanova, DeTao Masters Academy & Shanghai Istitute of Visual Art
  • Margarete Jahrmann, Zurich University of the Arts/ Ludic Society
  • Alice Ming Wai Jim, Concordia University
  • Ryan Jordan, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Noa Kaplan, UCLA
  • Veli-Matti Karhulahti, University of Turku
  • aya natalia karpinska, independent artist/designer
  • Caleb Kelly, UNSW: Art & Design
  • Graeme Kirkpatrick, University of Manchester
  • Tobias Klein, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Wilhelm E. J. Klein, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Rune Klevjer, University of Bergen
  • Tomi Knuutila, University of Lapland
  • Raine Koskimaa, University of Jyväskylä
  • Tatjana Kudinova, Tatjana Kudinova Design
  • Seppo Kuivakari, University of Lapland
  • Rob La Frenais, Independent curator and writer
  • Tomas Laurenzo Coronel, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Sam Lavigne
  • Vanissa Law
  • Hok Bun Isaac Leung, Videotage
  • Suzannie K. Y. Leung, Hong Kong Baptist University
  • Bjarke Liboriussen, University of Nottingham Ningbo China
  • Patrick Lichty, American University Sharjah
  • Philip Lin, Providence University
  • Vivian Wenli Lin, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Thorsten Lomker, Zayed University Dubai
  • Alessandro Ludovico, Neural
  • Sebastian Möring, University of Potsdam
  • Tapio Makela, Future Lake Centre for Art, Research and Design
  • Paul Martin, University of Nottingham Ningbo China
  • Delbridge Matthew, University of Tasmania, City University of Hong Kong
  • Kathleen McDermott, Rensselaer Polytechnic Institute
  • Bonnie Mitchell, ISEA International
  • Judd Morrissey, atom-r
  • Francois Mouillot
  • Adam Nash, RMIT University
  • Antony Nevin, School of Design, Massey University
  • Kingsley Ng, Academy of Visual Arts, Hong Kong Baptist University
  • Ben Nicholson
  • Simon Niedenthal, Malmö University
  • Allison Parrish, Fordham University
  • Philippe Pasquier, SFU
  • Ellen Pearlman, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Thomas Penney, RMIT University
  • Mike Phillips, i-DAT, Plymouth University
  • Claus Pias, LEUPHANA University Lüneburg
  • Martin Pichlmair, IT University of Copenhagen
  • Helen Pritchard
  • Jane Prophet, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Michael Punt, University of Plymouth
  • Morten Riis, Aarhus University
  • Hector Rodriguez, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Cynthia Beth Rubin, independent artist
  • Chris Salter, Concordia University/Hexagram
  • Audrey Samson, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Joseph Sannicandro, University of Minnesota
  • Manthos Santorineos, Athens School of Fine Arts
  • Mika Savela, The Chinese University of Hong Kong
  • Gordan Savicic
  • Kimberly Sawchuk, Concordia University
  • Gareth Schott, University of Waikato
  • Miguel Sicart, IT University of Copenhagen
  • Tanja Sihvonen, University of Vaasa
  • Roberto Simanowski, City University of Hong Kong
  • Alan Sondheim, none
  • Winnie Soon, Aarhus University
  • Minka Stoyanova, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Will Straw, McGill University
  • Victoria Szabo, Duke University
  • Wendy Tai
  • Harold Thwaites, Sunway University, Faculty of Arts
  • Eija Timonen, University of Lapland
  • Susana Tosca, IT Universisty of Copenhagen
  • Ragnhild Tronstad, Oslo and Akershus University College of Applied Sciences
  • Dominique Trudel, Universite de Montreal
  • Jessica Ullrich, Friedrich-Alexander- University Erlangen-Nuremberg
  • Clement Valla, Rhode Island School of Design
  • Wim van der Plas, ISEA International
  • Danja Vasiliev, The Critical Engineering Working Group
  • Daniel Vella, University of Malta
  • Arne Kjell Vikhagen, University of Gothenburg
  • Pau Waelder, Universitat Oberta de Catalunya
  • Tamas Waliczky, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Lawrence Wallen, University of Technology Sydney
  • Martin Warnke, Leuphana University Lüneburg
  • Sarah Waterson, Western Sydney University
  • Annette Weintraub, City College of New York
  • Emma Westecott, OCAD University
  • Hanna Wirman, The Hong Kong Polytechnic University, School of Design
  • Hyun Seung Yang, KAIST
  • Samson Young, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Kaho Yu, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Kening Zhu, School of Creative Media, City University of Hong Kong
  • Feng Zhu, The University of Manchester
  • Andreas Zingerle, University of Art and Design Linz