[ISEA2017] International Programme Committee

ISEA2017 INTERNATIONAL PROGRAM COMMITTEE

  • A. Bill Miller / University of Wisconsin-Whitewater, USA
  • Achamyeleh Debela / North Carolina Central University
  • Adam Nash / RMIT University
  • Adrian Carballal / University of A Coruna
  • Alain Lioret / Université Paris 8
  • Alan Dorin / Monash University
  • Alberto de Campo / Berlin University of the Arts
  • Alejandro Valencia-Tobon / Universidad Autónoma de Occidente
  • Aleksandra Dulic / University of British Columbia Okanagan, Canada
  • Alessandro Ludovico / Winchester School of Art, University of Southampton
  • Alia Yunis / Zayed University
  • Alice Ming Wai Jim / Concordia University, Montreal, Canada
  • Amaranth Borsuk / University of Washington, Bothell
  • Amilcar Cardoso / University of Coimbra (Portugal)
  • Amy K Hoover / Northeastern University
  • Andrea Botero / Suo&co
  • Andrea Polli / The University of New Mexico
  • Andreas Zingerle / University of Art and Design Linz, Austria
  • Andrés Felipe Roldán García / Universidad de Caldas
  • Andrew Brown / Griffith University
  • Andrew Horner / Hong Kong University of Science & Technology
  • Angela Ferraiolo / Sarah lawrence College
  • Angus Forbes / University of Illinois at Chicago
  • Annabel J. Cohen / University of Prince Edward Island
  • Anne Nigten / Rotterdam University of Applied Sciences
  • Annette Weintraub / City College, CUNY
  • Anton Nijholt / Imagineering Institute, Iskandar, Malaysia
  • Antony Nevin / School of Design Nga Pae Mahutonga College of Creative Arts Toi
  • Rauwharangi Massey University Te Kunenga Ki Parehurua Aotearoa – New Zealand
  • Arne Eigenfeldt / Simon Fraser University
  • Artur Matuck / University of São Paulo
  • Audrey Samson / City University of Hong Kong
  • Aurelio A. Horta Mesa / Universidad Nacional de Colombia
  • Aya Natalia Karpinska / Independent artist/designer
  • Benjamin Smith / Indiana University-Purdue University Indianapolis
  • Beryl Graham / University of Sunderland
  • Brad Moody / American University in Dubai
  • Brian J Bross / Brock University
  • Brogan Bunt / University of Wollongong, Australia
  • Bruce Bands / School of Visual Arts in New York City
  • Carlos Grilo / Instituto Politécnico de Leiria
  • Carolina Seck Langill / OCAD University
  • Catherine Page Harris / University of New Mexico
  • Charlie Gere / Lancaster University
  • Chris Kiefer / University of Sussex
  • Chris Salter / Concordia University/Hexagram
  • Christiane Paul / The New School
  • Christopher Manzione / Stevens Institute of Technology, USA
  • Claudia Giannetti / Institute for Advanced New Media Studies
  • Claudia X. Valdes / University of New Mexico
  • Claus Pias / LEUPHANA University
  • Colin Johnson / University of Kent, Canterbury, UK
  • Cristian Felipe Lizarralde Gómez / Universidad del Valle
  • Dan Ventura / Brigham Young University
  • Daniel Cermak-Sassenrath / IT University of Copenhagen
  • Daniel Pablo Cruz A. Valenzuela / Universidad de Chile
  • Danielle Siembieda / Leonardo/ISAST
  • Danielle Wilde
  • David Benyon / Edinburgh Napier University
  • David Johnson / University of Victoria
  • Deborah Cornell / Boston University, College of Fine Arts
  • Diane Willow / University of Minnesota
  • Diarmuid P. O’Donoghue / Maynooth University
  • Don Sinclair / York University
  • Dot Tuer / OCAD University
  • Doug Van Nort / York University
  • Douglas Repetto / Independent artist
  • Eduardo Adrian Russo / Universidad Nacional de La Plata
  • Eelco den Heijer / independent
  • Elaine Chew / Queen Mary University of London
  • Eleonora Bilotta / University of Calabria
  • Elinor Nina Czegledy / University of Toronto & Ontario College of Art Design University
  • Ellen Levy / IDSVA
  • Erik Champion / Curtin University
  • Erin Ashenhurst / Kwantlen Polytechnic University, Canada
  • Esteban García Bravo / Purdue University
  • Eugenia Fratzeskou / University of Westminster London
  • Everardo Reyes / Université Paris 8
  • Fernando Lazzetta / Universidade de Sao Paulo
  • Florian Schneider / Norwegian University of Science and Technology
  • Frank Dufour / The University of Texas at Dallas
  • Frank J. Lee / Drexel University
  • Frieder Nake / University of Bremen, Germany
  • Gareth Schott / University of Waikato
  • Guiselle Beiguelman / Universidade de Sao Paulo
  • Gloria Gómez / Department of Technology and innovation/University of Southem Denmark
  • Giuseppe Moscatello / Maraya art centre/ 1971 design space
  • Graeme Kirkpatrick / University of Manchester
  • Graham Wakefield / York University
  • Gregory Surges / University of Wisconsin – Milwaukee
  • Greig de Peuter / Wilfrid Laurier University
  • Hanna Wirman / The Hong Kong Polytechnic University
  • Hans Dehlinger / University of Kassel, Germany
  • Harold Thwaites / Sunway University, Centre for research Creation in Digital Media, Kuala Lumpur
  • Heather Dewey Hagborg / School of the Art Institute of Chicago
  • Héctor Fabio Torres Cardona / Universidad de Caldas
  • Henry Tsang / Emily Carr University of Art + Design
  • Hyun Seung Yang / School of Computing, KAIST
  • Ian Clothier / Intercreate/Western Institute of Technology at Taranaki
  • Ian Hatcher / Independent artist
  • Ionat Zurr / SymbioticA, School of Anatomy, Physiology and Human Biology, the University of Western Australia
  • Isidro Moreno Sánchez / Universidad Complutense de Madrid
  • Jaime Alejandro Rodríguez Ruiz / Pontificia Universidad Javeriana
  • Janis Jefferies / Goldsmiths, University of London
  • Jeff Thompson / Stevens Institute of Technology, USA
  • Jeffrey Albert / Loyola University New Orleans
  • Jennifer Parker / University of California at Santa Cruz, USA
  • Jens Hauser / University of Copenhagen
  • Jeremy Hight / Washington State University at Vancouver, USA
  • Jesse Drew / University of California at Davis
  • Jinsil Hwaryoung Seo / Texas A&M University
  • Joel Slayton / Independent Artist, Curator, Educator
  • Johanna Drucker / University of California at Los Angeles, USA
  • John Dack / Middlesex University, UK
  • John Hyatt / Manchester Metropolitan University
  • John Wilson Herrera Murcia / Universidad Autónoma de Occidente
  • Jonah Brucker-Cohen / Lehman College / CUNY
  • Jordon Tate / University of Cincinnati, USA
  • Jorge Bejarano Barco / MAMM
  • José David Cuartas Correo / Fundación Universitaria Los Libertadores
  • José Fornari / NICS/Unicamp
  • José Manuel Berenguer / Orquesta del Caos
  • José-Carlos Mariátegui / ATA – Alta Tecnología Andina, Lima
  • Juan I. Reyes / Maginvent.org
  • Juan José Díaz Infante / Colectivo Espacial Mexicano
  • Judd Morrissey / School of the Art Institute of Chicago
  • Judith Doyle / OCAD University
  • Juliana España Keller / Universidad de Melbourne, Australia
  • Jurgen Claus / Project Claus
  • Karen Collins / University of Waterloo
  • Katerina El Raheb / ATHENA RC- University of Athens
  • Kathleen McDermott / Rensselaer Polytechnic Institute
  • Kening Zhu / City University of Hong Kong/ School of Creative Media
  • Kevin Badni / American University of Sharjah
  • Kevin Dahan / De Montfort University
  • Kingsley Ash / Leeds Beckett University
  • Klaus Fruchtnis / Paris College of Art
  • Koan Jeff Baysa / Joshua Treenial, Medial Avatar, Institute for Art and Olfaction, Honolulu Biennial Foundation
  • Laurent Grisoni / University of Lille, Science & Technology
  • Leon K. L. Chew / Zayed Univesity, UAE
  • Leung Hok Bun Isaac / Videotage
  • Lilian Campesato / USP – University of Sao Paulo
  • Lisa Gye / Swinburne University of Technology
  • Lisa Moren / University of Maryland, Baltimore County – UMBC
  • Lynne Heller / OCAD University
  • Machiko Kusahara / Waseda University
  • Marco Pinter (working artist)
  • Maria Clara Bernal / Umiversidad de los Andes
  • Maria Fernandez / Cornell University
  • Maria Lantin / Emily Carr University of Art + Design
  • Maria Paula Lorgia / Cineateca Distrital-Gerencia de Artes Audiovisuales del IDARTES
  • Mario Valencia / Universidad de Caldas
  • Marta Ameri / Colby College
  • Martin Brain / University of Oxford
  • Martin Pichlmair / IT University of Copenhagen
  • Martin Warnke / Leuphana University Lueneburg
  • Maximos Kaliakatsos-Papakostas / Music Department, Aristotle University of Thessaloniki
  • Mehdi Sabet / College of Arts and Creative EnterprisesZayed University
  • Melissa dela Merced / University of the Philippines Film Institute
  • Mikhail Jacob / Georgia Institute of Technology
  • Michael Prokopow
  • Miwako Tezuka / Arakawa+Gins Reversible Destiny Foundation
  • Naoko TOSA / Kyoto University
  • Nathaniel Stern / University of Wisconsin-Milwaukee
  • Naz Shahrokh / Zayed University
  • Nick Montfort / MIT
  • Nikos Stavropoulos / Leeds Metropolitan University, United Kingdom
  • Óscar Salinas / Universidad Nacional Autónoma de México
  • Palle Dahlstedt / Aalborg University / University of Gothenburg
  • Pat Badani / Artelogie, EHESS, Paris
  • Paula Andrea Escandón / Universidad Nacional
  • Paulo Urbano / Universidade de Lisboa
  • Paz Tornero / Universidad Complutense de Madrid
  • Peneousal Machado / University of Coimbra
  • Peter Anders / Kayvala
  • Peter Bentley / University College London UCL
  • Peter Beyls / UCP/CITAR
  • Peter Krapp / University of California, Irvine
  • Philip Galanter / Texas A&M University
  • Philippe Pasquier / School of Interactive Arts + Technology, Simon Fraser University
  • Priscila Lena Farias / Universidade de São Paulo
  • Radu-Daniel Vatavu / University Stefan cel Mare of Suceava
  • Raine Koskimaa / University of Jyvaskyla
  • Ramon Lopez de Mantaras / Artificial Intelligence Research Institute
  • Rebecca Fiebrink / Goldsmiths University of London
  • Reynaldo Thompson / Universidad de Guanajuato
  • Robert Rowe / New York University
  • Roberto Lopardo
  • Roberto Simanowski / City University of Hong Kong
  • Roger Malina / University of Texas at Dallas
  • Samirah Alkassim / The Jerusalem Fund for Education & Community Development
  • Sara Ilstedt / Royal Institute of Technology
  • Sarah Lahti / Zayed University
  • Scott Fitzgerald / New York University
  • Scott Rettberg / University of Bergen
  • Sebastian Lexer / Independent researcher
  • Simon Colton / Falmouth University
  • Sita Popat / University of Leeds, UK
  • Stella Veciana / Leuphana University Lüneburg
  • Sue Gollifer / ISEA International HQ
  • Tania Aedo Arankowsky / Laboratorio Arte Alameda
  • Tom Penney / RMIT University
  • Tomas Laurenzo Coronel / City University of Hong Kong/ School of Creative Media
  • Vanissa Law / Hong Kong Baptist University
  • Victoria Szabo / Duke University
  • Wendy Tai
  • Wilhelm E. J. Klein / City University of Hong Kong
  • Wim van der Plas / ISEA International